Правила забору
Бажано здавати кров у ранкові години натщесерце — відповідно, коли між останнім прийомом їжі та забором крові минає не менше 8 годин, в деяких випадках – 12 годин. Натщесерце необхідно здавати кров для визначення ліпідного статусу: холестерину, ліпопротеїдів високої та низької щільності, тригліцеридів. Також бажано за 1-2 дні до обстеження виключити із раціону жирні страви, смажене та спиртні напої. За годину до здачі крові слід утриматись від паління.
Якщо кров відбирають з вени, необхідно врахувати, що фізичне та емоційне навантаження за 10-15 хв. до здачі крові безпосередньо впливає на деякі результати досліджень.
Здавати кров на гормони слід натщесерце в ранкові години. Безпосередня підготовка до визначення вмісту статевих гормонів та всіх інших гормональних показників така сама, як при загальному аналізі крові. День, коли необхідно здати аналізи, у жінок репродуктивного віку (приблизно з 12-13 років і до початку клімактеричного періоду) визначає лікар в залежності від мети дослідження.
Вміст багатьох гормонів у крові має добові коливання, тому кров для деяких досліджень потрібно здавати суворо у визначений час доби: кров для дослідження на ТТГ, кортизол, паратгормон, 17-ОН-прогестерон необхідно здавати тільки до 10:00 години ранку.
Які чинники можуть вплинути на дослідження та призвести до помилкового тлумачення результату лабораторного дослідження?
1. Не слід здавати кров на лабораторні дослідження після:
— рентгенографії;
— ректального дослідження;
— фізіотерапевтичних процедур.
2. На результати лабораторного дослідження може вплинути прийом
лікарських засобів:
— антибіотиків та хіміотерапевтичних препаратів;
— гормональних препаратів;
— антикоагулянтів.
В будь-якому разі зверніться до свого лікаря за поясненнями щодо підготовки до лабораторного дослідження.
Біологічний матеріал: слина
Розхідний матеріал: пробірка Salivette sarstedt;
Підготовка до дослідження.
Слина повинна бути зібрана вранці з 8:00 по 10:00 годину.
Не можна вживати спиртні напої за добу до проведення дослідження, а також за 30 хвилин до збору слини не їсти, не курити, не чистити зуби, не жувати жувальну гумку і не вживати напоїв, крім простої води. Слина легко збирається при пережовуванні бавовняного тампона.
Правила збору матеріалу: Помістіть бавовняний тампон у ротову порожнину, шляхом нахилу трубки (нахиляйте пробірку до тих пір, поки тампон не впаде до рота). НЕ ТОРКАЙТЕСЯ ТАМПОНА РУКАМИ!!!
Дуже обережно пожуйте тампон, переміщуючи його в ротовій порожнині із сторони в сторону протягом (НЕ МЕНШЕ) 2-3 хвилин, до тих пір, поки тампон наповниться слиною. Потім помістіть тампон знову у пробірку, не торкаючись його руками! Закрийте пробірку та переконайтеся, що ви її щільно закрили. У вертикальному положенні доставте систему Salivette sarstedt до лабораторії протягом 2 годин.
Біологічний матеріал: сеча
Розхідний матеріал: нестерильний контейнер для сечі
Підготовка до аналізу: напередодні здачі аналізу рекомендується не вживати овочі і фрукти, які можуть змінити колір сечі (буряк, морква та інше), не приймати діуретики.
Перед збором сечі треба провести ретельний гігієнічний туалет статевих органів. Жінкам не рекомендується здавати аналіз сечі під час менструації.
Правила збору матеріалу: для правильного проведення дослідження, при першому ранковому сечовипусканні всю порцію сечі випускаємо в чисту суху ємність (наприклад одноразовий стакан), після цього відразу відливаємо 50 — 100 мл сечі в пластиковий контейнер, який попередньо можна отримати в лабораторії. Відразу після збору сечі щільно закрийте контейнер кришкою, що загвинчується. Доставити тару з сечею в медичний центр необхідно не пізніше ніж за 3 — 4 години від початку забору. Забір ЗАС та аналіз по Нечипоренко не проводиться в один день!!!
Біологічний матеріал: сеча
Розхідний матеріал:сечоприймачі для хлопчиків; для дівчаток; універсальні;
Підготовка до дослідження.
У новонароджених та дітей, які ще використовують підгузник і не можуть контролювати процес сечовипускання, для цього крім контейнера нам знадобиться дитячий (педіатричний) стерильний сечоприймач об’ємом 100 або 200 мл, який можна купити в лабораторії “Астра-Діа”. Краще придбати відразу кілька штук, на випадок, якщо з першої спроби зібрати аналіз не вийде.
Правила збору матеріалу: дотримуючись інструкції, відкрийте пакування, попередньо переконавшись в його цілісності, та витягніть сечоприймач.
Зніміть захисний папір з клейового шару. Прикріпіть сечоприймач до тіла дитини:
— для хлопчиків у сечоприймач поміщається статевий член разом з мошонкою, так щоб резервуар знаходився між ніжками дитини.
— для дівчаток він кріпиться до шкіри навколо великих статевих губ, резервуар поміщається між ніжок. Клейовий шар не повинен захоплювати анус. Після наповнення сечоприймач потрібно обережно відклеїти і перелити необхідну кількість сечі у нестерильний контейнер, обрізавши кут сечоприймача ножицями. Зазвичай для дослідження достатньо близько 10 мл сечі.
УВАГА!!! Не можна використовувати сечоприймач, якщо пакування було пошкоджене або зняте заздалегідь. Не можна залишати сечоприймач із сечею довше 1 години, а тим більше на ніч. Якщо протягом години бажаний результат не буде досягнутий, сечоприймач слід замінити.
Біологічний матеріал: сеча
Розхідний матеріал: не стерильний контейнер для сечі
Підготовка до дослідження: Напередодні здачі аналізу рекомен-дується не вживати овочі і фрукти, які можуть змінити колір сечі (буряк, морква та інше), не приймати діуретики. Для здачі аналізу небхідна ретельна гігієна зовнішніх статевих органів. Жінкам не рекомендується здавати аналіз сечі під час менструації.
Правила збору матеріалу: для правильного проведення дослідження, при першому ранковому сечовипусканні збирається перша ранкова середня порція сечі в не стерильний контейнер, обсягом 50-100мл. Доставити тару з сечею в мединий центр необхідно не пізніше 3- 4 годин після забору. Забір ЗАС та аналіз по Нечипоренко не проводиться в один день!!!
Біологічний матеріал: сеча
Розхідний матеріал: нестерильна 3-літрова ємність для сечі
Правила збору матеріалу.
Для здачі ДОБОВОЇ СЕЧІ (аналіз на добову протеїнурію, добову глюкозурію, креатинін в добовій сечі, кортизол у добовій сечі), сечу необхідно здавати протягом доби (1-ша порція о 06:00 годині ранку випускається в туалет, усі наступні порції сечі, виділені протягом дня, ночі і ранкова порція наступного дня збираються в одну приготовлену чисту суху 3-літрову ємність, після забору перемішати сечу та відлити в нестерильний контейнер місткістю 50-100мл). На ємності обов`язково вказати загальну кількість добової сечі в літрах (добовий діурез), наприклад: «Діурез 1250 мл», також важливо зазначити зріст та вагу пацієнта. Цей контейнер ми приносимо до пункту забору. Всю 3-літрову ємність із сечею приносити до медичного центру не потрібно!
Біологічний матеріал: сеча
Розхідний матеріал: нестерильний контейнер для сечі (кількість 8 штук)
Підготовка до аналізу.
Для здачі аналізу необхідна ретельна гігієна зовнішніх статевих органів. Жінкам не рекомендується здавати аналіз сечі під час менструації. Підготувати ємності для забору сечі (8 штук). Дуже важливо правильно зібрати сечу, не пропускаючи встановленого часу, це дозволить об’єктивно оцінити видільну і концентраційну функцію нирок. Ведеться облік випитої рідини.
Правила збору матеріалу.
О 6:00 годині ранку спорожнити сечовий міхур в унітаз. Потім через 3 години вся накопичена за цей час сеча збирається в ємність № 1 (9:00), через наступні 3 години в ємність № 2 (12:00), та кожні 3 години: № 3 — 15:00;
№ 4 — 18:00; № 5 — 21:00; № 6 — 00:00; № 7 — 3:00; № 8 – 6:00. Кожна порція після забору закривається і зберігається в прохолодному місці.
Біологічний матеріал: кал
Розхідний матеріал: нестерильний контейнер для калу з лопаткою
Правила збору матеріалу.
Візьміть нестерильний контейнер для калу, відкрутіть кришку контейнера, після самостійної дефекації зберіть невелику кількість калових мас. Кал не повинен містити сторонніх домішків, наприклад сечі. Кількість матеріалу, необхідне для дослідження: 10-15 грам (2-3 лопатки). Ємність з калом щільно закривається кришкою, поміщається в чистий одноразовий пакет.
Біологічний матеріал: кал
Розхідний матеріал: нестерильний контейнер для калу з лопаткою
Підготовка до лабораторного дослідження.
За три дні до аналізу потрібно виключити з раціону прийом залізовмісних лікарських засобів та продуктів, що містять залізо: м’ясо, печінку, рибу, яблука, перець болгарський, шпинат, білу квасолю, зелену цибулю, помідори, всі види зелених овочів, ріпу, хрін, а також продукти, що забарвлюють кал (буряк, чорниця, гранати тощо). Доцільно дотриматись дієти і вживати такі продукти: молоко та молочні вироби, каші, картопляне пюре, білий хліб з маслом, 1-2 яйця некруто, трохи свіжих фруктів.
Правила збору матеріалу: після самостійної дефекації зберіть невелику кількість калових мас. Кількість матеріалу необхідне для дослідження: 10-15 грам (2-3 лопатки). Кал не повинен містити сторонніх домішків, наприклад сечі. У нормі прихована кров не визначається.
Контейнер з матеріалом потрібно доставити в лабораторію в протягом
3 годин з моменту збору.
УВАГА! Дотримання зазначених заходів є необхідною умовою, щоб попередити хибнопозитивний результат проби.
Біологічний матеріал: кал
Розхідний матеріал: стандартна баночка для калу
Правила збору матеріалу.
Візьміть контейнер, зніміть кришку-крапельницю та за допомогою стержня на кришці покладіть невелику кількість калових мас, приблизно 10-20 мг (мал. 1). Якщо зразок рідкий, відібрати 10-20 мкл. за допомогою піпетки. Ввести стрижень із зразком у пробірку з буфером для розчинення зразка і щільно загвинтити кришку-крапельницю (мал. 1,2). Кілька разів струсити пробірку, щоб полегшити розчинення зразка (мал. 2,1).
Контейнер з матеріалом потрібно доставити в лабораторію протягом 3 годин з моменту збору.
На дослідження яєць гельмінтів та цист найпростіших
Розхідний матеріал: стандартна баночка для калу
Візьміть велику пробірку з рідиною, відкрутіть зелений корок, долийте туди рідину із маленької конусноподібної пробірки. Наберіть в цю пробірку фекальну пробу, розміром з фасолинку (проба має бути зібрана із 4 - 5 місць калу, для цього потрібно скористатись лопаткою з прозорим ковпачком. Набравши у пробірку матеріал, вкрутіть лопатку з прозорим ковпачком у пробірку і протягом 24 годин ОБОВ’ЯЗКОВО доставте в лабораторію.
ПЛР - дослідження
Дослідження методом ПЛР у МЛ “АСТРА-ДІА” проводяться у режимі Real -Time висококваліфікованими фахівцями на сучасному обладнанні від провідного виробника “ДНК-технологія”.
Із урогенітального тракту жінки
Рішення про вибір місця взяття матеріалу для дослідження (піхва, уретра, цервікальний канал) та оцінки стану біоценозу приймає лікуючий лікар на підставі сукупності скарг пацієнта та клінічної картини.
При скринінговому дослідженні методом ПЛР матеріал із різних локалізацій можна перенести в одну пробірку з транспортним середовищем.
Але для діагностики запальних захворювань (цервіцит, вагініт, уретрит) скринінгового ВПЛ-тестування, діагностики бактеріального вагіноза, матеріал із кожної локалізації потрібно забирати в окрему пробірку.
Для отримання об’єктивного результату необхідно, щоб досліджуваний матеріал містив можливо більшу кількість епітеліальних клітин і мінімальну кількість слизу і домішок крові. Неправильне взяття може призвести до неможливості отримання достовірного результату і внаслідок цього необхідно повторне взяття біоматеріалу.
- Утриматись від сечовипускання протягом 2-3 годин перед забором матеріалу
- Протягом 3 діб утриматись від статевих стосунків перед забором матеріалу
- Не застосовувати дезинфікуючі розчини, антибактеріальне мило
- Виключити прийом алкоголю напередодні взяття матеріалу
- Жінкам не застосовувати будь-які вагінальні свічки менше, ніж за 48 годин до забору матеріалу
- Не спринцюватися напередодні забору матеріалу
- Не варто здавати аналізи під час менструації, щоб уникнути хибних результатів
- Протягом 14 діб не вживати антибактеріальні та протимікробні засоби, якщо не прописано лікарем інакше
- Урогенітальний забір матеріалу – це інвазивна процедура, яка може супроводжуватися неприємними відчуттями протягом 1 – 3 днів (наприклад, відчуття печії при сечовиділенні, незначні кров’янисті виділення та інше). Якщо ці симптоми зберігаються більше 3 днів, необхідно звернутися за консультацією до свого лікаря.
- Забір матеріалу проводиться за допомогою універсального урогенітального зонду або зонду-тампону в пробірку транспортним середовищем.
- Матеріалом для лабораторного дослідження з піхви служить виділення з задньобокових склепінь піхви.
- Робочу частину зонда занурити у виділення задньобокових склепінь піхви, і, обертаючи зонд, провести по поверхні епітелію, максимально зібравши матеріал на зонд.
- Матеріал повинен бути взятий до проведення мануального дослідження.
- Перенести зонд із біоматеріалом у пробірку з транспортним середовищем, робочу частину зонда, акуратно відламують і залишають у транспортному середовищі. Пробірку закривають, маркують.
- Забір матеріалу проводиться за допомогою цервікальної цитощіточки (рекомендується) або універсального уро-генітального зонда в пробірку з транспортним середовищем.
- Перед забором матеріалу ОБОВ’ЯЗКОВО необхідно видалити ватним тампоном слиз із поверхні шийки матки;
- Цитощітка (зонд) вводиться в цервікальний канал на глибину 0,5-1,5 см;
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!
За рахунок маленької площі універсального зонда ним не завжди вдається забрати необхідну кількість клітин із цервікального каналу. Тому для діагностики ВПЛ та інших внутрішньоклітинних агентів рекомендується забір матеріалу з цервікального каналу проводити використовуючи цервікальну щіточку.
- Виконують два-три повні оберти за годинниковою стрілкою;
- Видаляють цитощітку (зонд) не доторкаючись до стінок піхви;
- Перенести цитощітку (зонд) із біоматеріалом у пробірку з транспортним середовищем, робочу частину акуратно відламують і залишають у транспортному середовищі.
- Пробірку закривають, маркують.